Čtvrtek - 15. týden v liturgickém mezidobí

Mt 11, 28 – 30
V dnešním evangeliu nám Ježíš nabízí pomoc: „Já vás občerstvím“. Náš pozemský život je stále plný trampot. S některými jsme schopni se vypořádat, jiné nás zmáhají. Hledáme pomoc a oporu. Ježíš nabízí jako řešení sám sebe.
Jeho rada je jednoduchá: Poslouchej mě. Jako pomoc Ježíš nabízí svou moudrost, svůj způsob života: „Učte se ode mě“.


Očekáváme pomoc, která nás zbaví všech těžkostí. Ježíš neříká, že odstraní naše obtíže, ale nabízí moudrost, s níž máme těžkostem čelit sami. Bůh neodstraňuje problémy, ale učí nás čelit životním obtížím, vyřešit je. Tuto podporu však nejméně očekáváme a neradi přijímáme.
Obtíže patří k pozemskému životu. Bůh přirozenou podstatu našeho života nezmění, ale nabízí svou moudrost a pomoc, abychom obtíže sami vyřešili.
Ježíšova rada, jak se vyrovnat s životními obtížemi, zní: „Jsem tichý a pokorný srdcem“. Takže Ježíš nebojuje, ale pokorně přijímá každou další životní výzvu. A také říká, že tento přístup k životu a k jeho výzvám přináší duši odpočinek, že toto jho netlačí a toto břemeno netíží.
Následování Ježíše nás zpočátku neláká, zdá se obtížné, někdy i nesmyslné, ale když se člověk rozhodne jít touto cestou, zažije velikost a krásu svého života.