Starobrněnský chrámový sbor

Starobrněnský pěvecký sbor byl založen v říjnu roku 2015 varhaníky a absolventy brněnské konzervatoře Jiřím Langem a Mgr. et Bc. Alžbětou Bočkovou a navazuje na dlouholetou tradici Starobrněnského sboru, která sahá až do 19. století, kdy na Starém Brně sbormistr Pavel Křižkovský dirigoval Starobrněnský chrámový sbor, jenž doprovázel mše a slavnosti v bazilice a také zde založil Besedu Brněnskou a Brněnský mužský sbor. Dále sbor vedl jeho žák Leoš Janáček. V druhé polovině 20. století zde zastával funkci ředitele kůru Miroslav Příhoda, který sbor dirigoval až do své smrti v roce 1988. Mezi další sbormistry patří Vladimír Stehlík a Mgr.Petr Kolař. Poté byla tradice sboru přerušena až do roku 2015. V klášterním hudebním archívu je mnoho skladeb od L. Janáčka, P. Křižkovského a M. Příhody psaných přímo pro tento sbor, noví členové a sbormistr tedy mají na co navazovat.

Při první zkoušce sboru se sešlo cca. 12 lidí. Během Vánoc se sborové řady rozšířily na 25 členů. V letošním roce se sbor rozrostl na 50 členů. Zpěváci se pravidelně schází každou středu na zkoušky v učebně opatství od 18:45 do 21:15. Sbor doprovází slavnostní liturgie v bazilice, při větších svátcích účinkuje spolu se sborem orchestr a sólisté. První vystoupení sboru bylo na Slavnost Ježíše Krista Krále 22.listopadu 2015 v 9:00 v bazilice. Zpíváme i mimo naše „domácí“ působiště např. pouť v kapli sv. Anny, Velikonoční neděle v kostele Milosrdných bratří, staroslověnská liturgie v Hamiltonech...

IMG 7435

Občasně zkoušíme i o víkendu a neustále rozšiřujeme svůj repertoár novými skladbami. Kromě „liturgického zpívání“ vystupujeme také koncertně. Na podzim roku 2017 jsme zpívali koncert pro skupinu inženýrů a architektů. V prosinci jsme vystoupili spolu se sborem Magnificat z Újezda u Brna a s orchestrem v rakouském Gaweinstalu. Rybovu mši „Hej, mistře“ jsme letos koncertně provedli třikrát. Nejprve s ostatními sbory na Zelném trhu. 26. prosince v rámci vánočního koncertu v bazilice. Poslední provedení pak zaznělo na Tři krále v kostele sv. Leopolda na Vídeňské. V červnu 2018 nás čeká zpívání při mši v slavném salcburském dómu, kde působil sám W. A. Mozart. 

Dvakrát do roka sbor jezdí na soustředění, během kterého zpěváci absolvují hlasovou výchovu, zdokonalí se v intonační technice, stylové interpretaci a porozumění notovému materiálu. Starobrněnský sbor je i nadále otevřený všem se zájmem o zpěv, proto pokud máte rádi zpěv a chcete přispět k hudebnímu obohacení liturgie, jste srdečně zváni na naše pravidelné středeční zkoušky do klášterní učebny v 18:45. Chceme vytvořit nejen hudební těleso, ale také společenství, pro něž zpěv znamená také modlitbu.

 

Hlavní varhaník a sbormistr

Jiří Lang

tel: 605 973 413

email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Korepetitor sboru

Jan Kopřiva

email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Předsedkyně sboru

Běla Vlčková

tel: 721 932 478